H E L I G Ó N K A

Setkání a přehlídka českých
i zahraničních heligónkářů
a heligónkářských kapel v Hořovicích

Datum konání: každoročně, vždy sobota v srpnu (cca v polovině)

 

HOŘOVICKÁ HELIGÓNKA 2016

se bude konat v pátek 12. srpna

a

v sobotu 13. srpna!

Přihláška zde ke stažení

 

Městské kulturní centrum Hořovice pořádá ve dnech 12. a 13. srpna 2016 již 39. setkání heligónkářů. Oblíbená akce probíhá již tradičně ve spolupráci s firmou Akordeon Servis Koutný, pod záštitou starosty města Hořovice Dr. Ing. Jiřího Peřiny.

Heligonkáři, kteří by chtěli na přehlídce vystoupit, se mohou přihlásit do 31.7.2016 na adrese MKC Hořovice, Vrbnovská 1138, 268 01 Hořovice, na tel. číslech 311 512 564, 603 199 304 nebo na e-mailu mkc@mkc-horovice.cz.

Program:

Pátek 12. srpna 2016 od 19:00 hodin v klubu Labe
NEFORMÁLNÍ VEČER
Setkání hráčů, kde zazní heligónka i akordeon v různých hudebních žánrech.


Sobota 13. srpna 2016 od 10:00 hodin v areálu Společenského domu

TRADIČNÍ PŘEHLÍDKA HELIGÓNKÁŘŮ
se soutěží o cenu diváka

10:00 Zahájení přehlídky
12:00 Oficiální přivítání účastníků

V sobotním programu vystoupí hosté:

KLADENSKÁ HELIGÓNKA Stanislava Waise
LIBEREČTÍ HARMONIKÁŘI

Po celý den budou probíhat doprovodné akce firmy Akordeon Servis Koutný:
• Výstava heligónek a akordeonů - jedinečná výstava nejen historických modelů starých akordeonů a heligónek, ale také nových, současných modelů.
• Bezplatný servis a poradenství pro účinkující

Další informace na tel. číslech:
• 311 512 564 (MKC Hořovice)
• 311 512 915 (Společenský dům)
• 311 545 317 (Informační centrum)
a na www.mkc-horovice.cz

 


HOŘOVICKÁ HELIGÓNKA 2015
je minulostí...

Podívejte se do
FOTOGALERIE


 

Další informace na tel. číslech:
• 603 199 304, 311 512 564 (MKC Hořovice)
• 311 512 915 (Společenský dům)
• 311 545 317 (Informační centrum)
a na www.mkc-horovice.cz

HISTORIE HOŘOVICKÉ HELIGONKY

Hudební přehlídky hráčů na diatonickou harmoniku (heligónku) se konají v Hořovicích od roku 1978 pod názvem „Setkání heligónkářů“, od roku 1995 pak „Hořovická heligónka“.
U zrodu této akce byla firma Bohemia Musico – Delicia, tehdy jediný a monopolní výrobce harmonik v Československu, a také Společenský klub, později Městské kulturní centrum Hořovice. Přehlídky probíhají tradičně ve Společenském domě, a to jak v hlavním sále, tak i v přilehlém letním areálu v měsíci srpnu. V posledních letech začíná setkání pro některé účastníky již v pátek, tzv. neformálním večerem.
Akce se zrodila ve 2. polovině 70. let, zprvu jako regionální přehlídka harmonikářů a heligónkářů. Postupně vešla do podvědomí kulturní veřejnosti a poslední dvacet let se jí zúčastňují opakovaně i hráči ze zahraničí (Německo, Rakousko, Holandsko, Slovensko).
Jmenovaná akce prošla několika vývojovými etapami. Nejprve se konala jako nesoutěžní přehlídka hráčů – amatérů. Postupně se jí zúčastňovali i absolventi hudebních škol a ojediněle i profesionálové. Přehlídka se stala soutěžní a soutěže byly vyhlašovány dokonce v několika kategoriích. V posledním období se pořadatelé vrátili k nesoutěžní přehlídce, kdy pouze obecenstvo hlasováním určí tzv. nejlepšího (nejpozoruhodnějšího) účastníka, který je odměňován věcnou cenou a diplomem.
Pravidelnou součástí přehlídky jsou i výstavy nových akordeonů a heligónek firmy Akordeon Servis Koutný (www.deliciaaccordions.com), která převzala část výroby a servis nástrojů po zaniklém hořovickém podniku ELPRO – DELICIA a.s. Hořovice (dříve Bohemia Musico – Delicia a.s.). Firma vlastní i ojedinělou sbírku historických akordeonů, kterou při této příležitosti pravidelně prezentuje.
Přehlídek se zúčastňují převážně amatérští hudebníci, v menší míře poloprofesionálové, zřídka pak profihráči, případně učitelé hudby. Do Hořovic se sjíždějí z celé naší vlasti a stejně jako v minulých letech nebudou jistě chybět ani hráči a posluchači ze zahraničí. O příjemné atmosféře přehlídky svědčí i to, že řada účastníků má na svém kontě deseti či vícenásobné vystoupení zde v Hořovicích.


Kontakt:

Městské kulturní centrum Hořovice
Vrbnovská 1138
238 61 Hořovice
Tschechische Republik
Telefon: +420 603 199 304
Fax: +420 311 513 776
e-mail: info(@)mkc-horovice.cz

 


 

HOŘOVICKÁ HELIGÓNKA 2014 je minulostí!

 

V sobotu 16. 8. 2014 proběhl v hořovickém Společenském domě již 37. ročník tradiční přehlídky heligonkářů „Hořovická heligónka 2014“. Nejchladnější prázdninový víkend způsobil, že návštěvnost byla nižší než v přechozích letech, ale ti kdo přijeli, rozhodně nelitovali. Diváci shlédli vystoupení heligonkářů (jednotlivci, dua i větší kapely) z celé České republiky i ze Slovenska. Program zpestřili pozvaní hosté – Kladenská heligonka Stanislava Waise a Heligonky Aleše Rusňáka. Po celý den bylo možné shlédnout výstavu nových i historických heligonek a akordeonů firmy Akordeon Servis Koutný. Účinkující měli zajištěný bezplatný servis a poradenství.

Na pódiu se střídali zkušení matadoři heligonkářských soutěží s hráči, které jsme měli možnost vidět v Hořovicích poprvé. Jeden z nich, teprve devítiletý Matúš Hodás ze slovenského Kysuckého Lieskovce, zcela okouzlil hořovické publikum a zaslouženě získal první místo v anketě Cena diváka. Matúš Hodás byl zároveň nejmladším účastníkem přehlídky, ale nikoli nezkušeným – ve svém věku má již za sebou celou řadu úspěchů ze soutěží na Slovensku, u nás i v zahraničí.
Druhé místo ankety obsadil rovněž mladý slovenský heligonkář Peter Prívara ml., jenž si mimo jiné přijel do Hořovic pro novou heligonku a akordeon, které mu rodiče zakoupili k 15. narozeninám u firmy Akordeon servis Koutný. Divákům zahrál jak sólo, tak s doprovodem své sestry Janky, výborné houslistky a nakonec vytvořil i duo se svým otcem Peterem Prívarou st., rovněž heligonkářem. Pestré vystoupení mu nakonec vyneslo stříbrnou příčku.
Naopak třetí místo patřilo zkušenému heligonkáři a mnohonásobnému účastníkovi Hořovické heligónky, panu Ladislavu Beranovi ze Slavičína, který si diváky získal nejen svým hráčským umem, ale i bezprostředností, s kterou své vystoupení prožíval.

Pořadatelé děkují všem heligonkářům, kteří přijeli a svou hudbou zpestřili chladný sobotní den.
Kromě výše uvedených to byli: Ing. Jiří Tomáš z Prahy, Jiřina a Bedřich Pezlovi z Kamenného Újezdu u Nýřan, Jan Hemza z Nového Veselí, Dana Hemzová a Štefan Čekan (duo Šfanda) ze Sazomína, Václav Cymbalista z Prahy, Václav Čapek z Milevska, Jan Tišler ze Šumavských Hoštic, Pavel Mitterbach z Plzně, Miroslav Chodúr a Božena Řeřichová ze Švihova, Jozef Valášek a František Papež z Prachatic, Josef Bláha z Příbrami (nejstarší účastník, 87 let), František Zeman z Příbrami, Vladimír Mertl z Milče u Nepomuku, Vladimír Strejc z Mostu a kapela „Nás pět a čas“ z Prahy ve složení Jana Kováčová, Milan Kuba, Vlastimil Horák, Anička Doudová a Jarka Křelinová.

Výsledky soutěže o cenu diváka:

1. místo:
Matúš Hodás,
Kysucký Lieskovec, Slovensko


2. místo:
Peter Prívara ml.,
Banská Bystrica, Slovensko


3. místo:
Ladislav Beran,
Slavičín

FOTOGALERIE 2014 ZDE K NAHLÉDNUTÍ

 

***********************************************************

STATISTIKA - HOŘOVICKÁ HELIGÓNKA 2012 FOTOGALERIE 2012

1. místo: Renata a Josef Pospíšilovi, Štáhlavy
2. místo: Jaroslav Zbranek a Isabella Zbořilová, Kašava
3. místo: František Zeman, Příbram

Nejmladší účastník: Renata Pospíšilová (2003)

Nejstarší účastník: Zdeněk Hýbl (1927), Josef Bláha (1927)

Přihlášeno celkem: 36 účastníků
Skutečně soutěžilo: 31 účastníků

Zahraniční účastníci:
Slovensko: 1 účastník
Německo: 1 účastník


Z PŘEHLÍDKY 2011

Z PŘEHLÍDKY 2009


ES KLINGEN HARMONIKEN ! HOŘOVICKÁ HELIGÓNKA 2014HOŘOVICKÁ HELIGÓNKA

Die musikalischen Schauen der diatonischen Harmonika-Spieler finden sich in Hořovice seit dem Jahre 1978 statt. Die Schau wurde erstens „Das Treffen der Harmonikaspieler“, seit dem Jahre 1995 „Hořovická heligónka“ bennant.
Am Anfang dieser Veranstalltung waren die bekannte Firma Bohemia Musico-Delicia, in dieser Zeit der einzige und monopolistische Hersteller von Harmonikas in der Tschechoslowakei, und auch Gesselschafts´club (seit dem Jahre 1998 das Stadt Kultur Zentrum Hořovice).
Hořovická Heligónka lief mehrere Entwicklungsstadien durch. Am Anfang tratten auf den Podien die Amateurs nur vom Region in der nichtwettbewerbe Schau.
Nach und nach, nahmen die Musik-School-Absolventen und sogar die einzelne Profis an sie teil. Die Schau wurde Wettbewerb und die Teilnehmer konnten in mehreren Kategorien wetteifern.
In der letzten Zeit kammen die Organisatoren zur nichtbewerbe Schau wieder, wo nur das Publikum durch die Stimmabgabe drei beachtenswerten Spieler bestimmt, die mit einem Preis und einem Erinnerungsdiplom belohnt werden.
Die Schau findet sich traditionell im August im Gesselschaftshaus Hořovice statt, sowohl im Saal des Gesselschaftshauses, als auch auf dem Podium im Garten. In den letzten Jahren haben die meist ungeduldige Spieler die Möglichkeit, schon am Freitag, an einem unförmlichen Abend im Klub Labe zu spielen.

Ein fester Bestandteil der Schau ist die Ausstellung von neuen Akkordeons und Heligónek (der diathonischen Harmonikas) der Firma Akordeon Servis Koutný (www.harmoniky.cz), die Teil der Produktion und Service der Instrumente nach der Firma ELPRO-DELICIA a.s. Hořovice (ursprünglich Firma BOHEMIA MUSICO-DELICIA a.s.) übernahm. Das Unternehmen besitzt auch eine einzigartige Sammlung von historischen Akkordeons, die regelmäßig bei dieser Gelegenheit präsentiert.
In Hořovice kommen Musiker aus allen Teilen unseres Landes und, genauso wie in den Vorjahren, werden nicht die Spieler und Zuhörer aus dem Ausland fehlen. Von der angenehme Atmosphäre der Schau zeugt es, dass viele Teilnehmer hinter sich zehn oder mehrere Auftritte in Hořovice haben.
Im Laufe der Zeit inspirierte diese Veranstaltung auch die Organisatoren an anderen Orten, vor allem in den südlichen und westlichen Böhmen, so dass ähnliche Schauen hier jedes Jahr stattfinden werden. Hořovická Heligónka verliert aber nicht seine Esprit und Popularität.

37. Treffen HOŘOVICKÁ HELIGÓNKA 2014 findet am Samstag dem 16. August 2014 statt. Herzlich wilkommen!

Diese Veranstaltung organisieren die Stadt Horovice und das Stadtkulturzentrum Horovice im Zusammenarbeit mit der Firma KOUTNÝ – Akordeon servis.